Hvad er det tilsvarende materiale for 440C japansk stål?
Læg en besked
Hvis du køber japansk 440C rustfrit stål til præcisionslejer, knivblade, ventilkomponenter eller slidbestandige industridele, er den mest direkte betegnelse at kigge efter SUS440C under de japanske industristandarder (JIS). Dens nærmeste almindeligt refererede internationale modstykker inkluderer AISI 440C i USA, UNS S44004 og EN 1.4125 / X105CrMo17 i Europa. Kinesisk kvalitet 108Cr17 er også almindeligt angivet som en tilsvarende karakter, selvom nøjagtig ækvivalens skal verificeres i forhold til den gældende kinesiske standard.
Hvad er 440C japansk stål?
440C er et martensitisk rustfrit stål med høj kulstof, designet til at opnå høj hårdhed og slidstyrke efter passende varmebehandling. Dens nominelle kemiske sammensætning omfatter cirka 0,95-1,20% kulstof og 16-18% chrom, med molybdæn også til stede. Disse egenskaber gør den velegnet til komponenter, der kræver en hård overflade og moderat korrosionsbestandighed.
Hvad er det tilsvarende materiale for 440C japansk stål?
| Kina GB | Kina Taiwan ISC | CNS | Japan JIS | Korea KS | ASTM | UNS | ISO | DIN EN / DIN | W-Nr. | NF EN / NF | DA | Numerisk karakter |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 108Cr17 (11Cr17), 9Cr18 | S44096 | 440C | SUS 440C | STS 440C | 440C | S44004 | X105CrMo17 A-1b (ISO 683-13-1986) | X105CrMo17 | 1.4125 | Z100CD17 | X105CrMo17 | 1.4125 |
Kan 9Cr18Mo tjene som en erstatning for 440C rustfrit stål?
Ja. I de fleste industrielle applikationer kan 9Cr18Mo bruges som erstatning for 440C. Ifølge den kinesiske standard GB/T 1220 anses 9Cr18Mo generelt for at svare til 440C rustfrit stål.
En vigtig skelnen: Den kinesiske standard specificerer et indhold af molybdæn (Mo) på 0,60%-0,80% (inklusive den nedre grænse), hvorimod ASTM (American Society for Testing and Materials) standarden for 440C definerer et molybdænområde på 0-0,75% uden nogen specificeret nedre grænse. Som følge heraf kan 9Cr18Mo produceret i Kina have et lidt højere molybdænindhold end nogle partier af 440C, hvilket kan påvirke dets slidstyrke og korrosionsbestandighed.
Kemisk sammensætning: SUS440C vs. AISI 440C vs. EN 1.4125
| Element (vægt%) | ASTM 440C (S44004) | JIS SUS440C | EN 1.4125 (X105CrMo17) | GB 9Cr18Mo | GOST 95Kh18 |
| C | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.05 |
| Si | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 0,80 |
| Mn | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 1,00 | Mindre end eller lig med 0,80 |
| P | Mindre end eller lig med 0,040 | Mindre end eller lig med 0,040 | Mindre end eller lig med 0,040 | Mindre end eller lig med 0,035 | Mindre end eller lig med 0,030 |
| S | Mindre end eller lig med 0,030 | Mindre end eller lig med 0,030 | Mindre end eller lig med 0,030 | Mindre end eller lig med 0,030 | Mindre end eller lig med 0,030 |
| Cr | 16.00 – 18.00 | 16.00 – 18.00 | 16.0 – 18.0 | 16.0 – 18.0 | 17.0 – 19.0 |
| Mo | 0.00 – 0.75 | Mindre end eller lig med 0,75 | 0.40 – 0.80 | 0.60 – 0.80 | - |
| Ni | Mindre end eller lig med 1,00 (opt.) | Mindre end eller lig med 0,60 | - | - | - |
| V | - | - | - | - | - |
Typisk leveringstilstand og mekaniske egenskaber
|
Leveringstilstand |
Mekaniske egenskaber af varmebehandlede prøver |
||||||
|
Rp0,2/(N/mm2) |
Rm/(N/mm2) |
A/% |
Zb/% |
Aku2d/J |
HBW |
HRC |
|
|
Udglødet tilstand (800 grader -920 grader, afkøles langsomt) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Mindre end eller lig med 269 |
/ |
|
Q+T (1010 grader -1070 grader, olie; 100 grader -180 grader, afkøles hurtigt) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Større end eller lig med 58 |
|
Produkter produceret i henhold til andre specifikationer eller tekniske aftaler (hvis behov) er tilgængelige. |
|||||||
Fysiske egenskaber ved AISI 440C
| Smeltepunkt (grad) | Specifik varmekapacitet kJ/(kg·K) 0~100 grader | Termisk ledningsevne W/(m·K) | Lineær udvidelseskoefficient 10⁻⁶/K | Resistivitet Ω·mm²/m @ 20 grader | Elasticitetsmodul kN/mm² ved 20 grader | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 grader | 500 grader | 0 ~ 100 grader | 0 ~ 500 grader | ||||
| 1371~1482 | 0.46 | 24 | - | 10.2 | 11.7 | 0.6 | 200 |
Anvendelse af 440C rustfri stålstænger
Lejer og lejekomponenter: Rulningselementer, lejeringe og præcisions slidbestandige overflader.
Skæreværktøj og klinger: Komponenter, der kræver høj hårdhed og fremragende banebrydende fastholdelse.
Industrielt maskineri: Slidbestandige dele, præcisionsaksler og forskellige mekaniske komponenter.
Ventiler og væskekontroludstyr: Ventilsæder, dyser og andre komponenter, der kræver høj slidstyrke.
Præcisionsinstrumenter: Komponenter med strenge krav til dimensionsnøjagtighed og overfladehårdhed.




Fælles produktformularer og leveringsstandarder for SUS440C
Runde stænger:
Centerløse slebne stænger (med tolerancer på h7, h8 eller h9), bruges typisk til præcisionsaksler og miniaturelejeringe.
Varmvalsede/skrællede stænger, brugt til smedning eller bearbejdning af store komponenter.
Flade stænger/plader:
Præcision koldvalsede, udglødede tynde strimler (anvendes almindeligvis til stansning af klinger).
Savskåret smedede plader (bruges til fremstilling af mekaniske ventilblokke og slidstærke styreskinner).
Leveringstilstand: Leveres som standard i en sfæroidiseret udglødet (blødgjort) tilstand med en Brinell hårdhed (HBW) på mindre end eller lig med 269.



Hvis du i øjeblikket indkøber dette materiale eller planlægger en produktionskørsel, kan jeg hjælpe dig med at lokalisere specifikke dimensionstolerancer eller rådgive om de nødvendige opvarmningstrin for at nå fuldt HRC-potentiale uden at revne stålet. Hvilken specifik komponentapplikation eller fremstillingsproces fokuserer du på?
FAQ
Kan 440C rustfrit stål nå 60 HRC?
Ja. Cirka 58–60 HRC er et almindeligt målområde for korrekt hærdet 440C. Den opnåelige hårdhed afhænger af materialekvalitet, sektionsstørrelse og varmebehandlingsforhold, så købsspecifikationen bør angive den påkrævede værdi og testmetode.
Er SUS440C velegnet til havvandsapplikationer?
Ikke automatisk. Selvom SUS440C indeholder 16-18 % krom, gør dens martensitiske struktur med højt kulstofindhold den ikke immun over for klorid-induceret grubetæring eller anden korrosion. For længerevarende havvandseksponering, vurder miljøet og overvej mere egnede korrosionsbestandige materialer.
Hvilke dokumenter skal jeg anmode om, når jeg køber 440C tilsvarende stål?
Anmod om et materialetestcertifikat med kemisk analyse og varmenummersporbarhed. Inkluder hårdhedstestning, dimensionsinspektion og enhver yderligere test eller tredjepartsinspektion, der kræves af komponenttegningen eller købsspecifikationen.







